طراحی پیشرفته سیستم امنیتی ساختمان با مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

طراحی پیشرفته سیستم امنیتی ساختمان با مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

مدلسازی اطلاعات ساختمان دانشی است که تمام اطلاعات مربوط به هر جزء یک ساختمان را در یک مکان برای دسترسی آسان و راحت فراهم می‌کند. جیسون یونسورث، مدیر کل GB در Stanley Security توضیح می‌دهد که چرا این شرکت دانش مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲ را به کار گرفته است و اولین شرکت امنیتی انگلیسی است که مجوز کار در این سطح را دارد.

اگر در ساخت و ساز یا مشارکت در ساخت و تولید مصالح، تجهیزات و ارائه خدمات مرتبط با ساختمان سازی تجربه‌ی کار کردن داشته باشید، مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) به احتمال زیاد شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان، متخصصان ساخت و ساز را قادر می‌سازد تا یک ساختمان را به صورت دیجیتالی مدل سازی کنند، از داده‌های آن برای کاهش اشتباهات یا خطاها در مراحل اولیه‌ استفاده نمایند، در هزینه‌های ساخت و ساز صرفه جویی کرده و ایمن و مطمئن بسازند و برای رسیدن به نتایج قابل پیش بینی برنامه ریزی انجام دهند.

مفهوم پشت پرده‌ی دانش مدلسازی اطلاعات ساختمان برای مدت زمان مشخصی وجود داشت، اما فقط در قالب مدلسازی اطلاعات ساختمانی‌ای که می‌شناسیم به آن نگاه نمی‌شد. دولت برنامه مدلسازی اطلاعات ساختمان را به عنوان وسیله ای برای بهبود بهره وری در ساخت و ساز رسمیت داد که این مسئله باعث رکود در ساخت و ساز نشد، اما فرایند آن را گرانتر کرد.

فرایند برنامه  مدلسازی اطلاعات ساختمان در بریتانیا در سه سطح از ۰ تا ۳ تعریف شده است. به طور معمول، پروژه‌ای که در سطح ۱ قرار دارد از ترکیبی از مدل‌های سه بعدی  و دو بعدی استفاده می‌کند؛ این در واقع سطحی است که اکثر شرکت‌های بخش خصوصی اکنون با آن کار می‌کنند. در حال حاضر برای پروژه‌های بخش عمومی سطح ۲ که از مدل‌های سه بعدی استفاده می‌کنند؛ مناسب است. در این سطح اطلاعات طراحی از طریق یک فایل مشترک به اشتراک گذاشته می‌شود و هر شرکتی را قادر می‌سازد تا داده‌های درون سازمانی خود را با هم ترکیب کند.

 

توصیف مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) سطح ۲

در حالی که مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲ برای پروژه‌های ساختمانی یا پروژه‌های بخش خصوصی مناسب نیست، پیمانکاران اصلی به این مسئله توجه چندانی ندارند. آنها مزایای مدل سازی سه بعدی و  داده‌های اشتراکی آن را به صورت کامل دیده اند و نمی‌خواهند به شیوه‌های قدیمی بازگردند، صرف نظر از این که پروژه مورد نظر مربوط به بخش دولتی یا خصوصی باشد؛ سوال اینجاست که : وقتی کامپیوتر هست چرا از ماشین تحریر استفاده ‌شود؟

تصمیم گیری آگاهانه برای رسیدن به شفافیت بیشتر، ارتباطات و بهره وری بهتر، صرفه جویی در هزینه‌های عملیاتی و سرمایه گذاری تا ۳۳٪ از مزایای کار با مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ است. با صرفه جویی در هزینه‌های عملیاتی و بازسازی ساختمان‌ها می‌توان تا ۸۵٪ در کل هزینه‌های زندگی صرفه جویی کرد، صرفه جویی در این زمینه می‌تواند کل هزینه‌های پرداخت هر حق بیمه برای ساخت و ساز را فقط در چند سال  برگرداند.

 

امنیت مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) سطح ۲

تمامی شرکت‌های امنیتی تا به حال تنها توانسته اند در سطح ۱ مدلسازی اطلاعات ساختمان کار کنند، اما هیچکدام تا به حال به سطح ۲ نرسیده اند. شرکت Stanley Security اولین شرکت امنیتی است که توانسته مجوز مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ در انگلستان را اخذ کند. ما یک شرکت پیش بینی کننده با تمرکز بر شناسایی و اجرای راه حل های فناوری هستیم تا بتوانیم هزینه‌های مالی را برای مشتری کاهش دهیم؛ به این معنا که ما با فلسفه مدلسازی اطلاعات ساختمان بسیار هماهنگ هستیم.

ما با شرکت Excitech، ارائه دهنده‌ و اجرا کننده‌ی راه حل‌های فناوری و خدمات به بخش ساخت و ساز، برای انجام مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲، تجزیه و تحلیل و ارائه مشاوره و آموزش کار می‌کنیم.

فرآیند انتقال و گذار به مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲، ۱۸ ماه طول می‌کشد و پس از بررسی و ارزیابی آن توسط شرکت خدمات مالی و بیمه‌ای بین المللی بریتانیایی Lloyd’s ، مورد تایید قرار می‌گیرد.

ما به وضوح از این موضوع خوشحال هستیم، اما برای صاحبان / مدیران ساخت و ساز و ساختمان چه معنایی دارد؟ به راحتی می توان درک کرد که چگونه، به عنوان مثال، سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند از مدل سازی سه بعدی بهره مند شوند، زیرا آنها همزمان با فرایند ساخت و ساز و ساختمان سازی در حال اجرا هستند و چالش‌های زیادی در رابطه با حرکت هوا وجود دارد که می‌تواند در همان مراحل اولیه برنامه ریزی شود. اما برای یک سیستم امنیتی ساده – آیا مدل سازی سه بعدی بیش از حد افراطی نیست؟

خوب، اولا در بازار برای بخش امنیتی ساخت و ساز تقاضا برای مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ وجود دارد. از اوایل سال ۲۰۱۷ متوجه شدیم که مشتریان زیادی متقاضی تبدیل کردن COBie ( فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان) به مدلسازی اطلاعات ساختمان هستند.

همچنین ما با تدوین پرسشنامه‌هایی، پیش از واجد شرایط شدن و تایید شدن در سطح ۲ مدلسازی اطلاعات ساختمان، به بازار رفتیم تا به طور فعالانه و پویا مشتریان مان را بررسی کنیم و به سرعت مشخص شد که قابلیت‌های این نوع از مدل سازی در سطح ۲  باید برای برآورده شدن نیازهای مشتریان در آینده و نه تنها فقط در بخش عمومی، توسعه یابند.

اما این هنوز ما را به این پرسش باز می گرداند، چرا؟ به نظر می رسد این پاسخ در دو حوزه کلیدی قرار دارد: مزایای مدل سازی سه بعدی در هنگام طراحی یک سیستم امنیتی و مزایای مدیریت و نگهداری دارایی که از فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان به مدلسازی اطلاعات ساختمان تبدیل شده است.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) به صورت سه بعدی

بیایید با مدل سازی سه بعدی شروع کنیم. اول، طراحی این سیستم واقعا سریع است، به عنوان یک فرایند مدل سازی، طراحی و اجرای آن ساده تر و کارآمدتر از طراحی دو بعدی است. این باعث می‌شود که تغییرات در طراحی سیستم بسیار ساده تر شود و حتی ایده های جدید را امتحان کنید. همچنین در سریعترین زمان به مشتری تحویل داده می‌شود.

دوم، آنها را قادر می‌سازد تا سریعتر و دقیق تر تصمیم گیری کنند: دیدن طراحی یک سیستم امنیتی سه بعدی در یک ساختمان جذاب تر، بصری تر و آسان تر از دیدن طراحی همان سیستم امنیتی به صورت دو بعدی است.

هنگامی که این سیستم برای سیستم‌های دوربین‌های مداربسته و یا CCTV اعمال می‌شود، نتایج بیشتر نمود پیدا می‌کند. زیرا شما می‌توانید نمای دوربین را، از جمله فاصله کانونی و جایی که در نقاط کور قرار دارد، به طور کامل مشاهده کنید.

این باعث می شود که طراحی سیستم امنیتی موثرتر و نصب آن صحیح‌تر شود. زیرا فرد نصاب دقیقا می‌داند که کدام یک از کیت‌ها بر روی سایت قرار می‌گیرند و در همان اولین تلاش به نتیجه می‌رسد، نه اینکه با مسائل و مشکلات پیش بینی نشده در زمینه نصب و راه اندازی مواجه شود.

 

مدیریت دارایی و فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان (COBie)

تصویب فرایند اطلاعات عملیات ساخت و ساز یکی دیگر از عوامل پیشرو در حرکت به سمت سطح ۲ مدلسازی اطلاعات ساختمان است. فرمت استاندارد تبادل  اطلاعات ساختمان بر خلاف اطلاعات ژئوماتیک، به عنوان یک زیر مجموعه مدلسازی اطلاعات ساختمان که بر روی ارائه داده‌های دارایی متمرکز شده؛ ایجاد شده است. فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان (COBie) توسط تعدادی از سازمان های دولتی ایالات متحده برای بهبود فرایند انتقال به سطوح بالاتر مدلسازی اطلاعات ساختمان توسعه داده شده است. در هر پروژه ساخت و ساز تعداد زیادی از پیمانکاران متخصص و معاملات وجود دارد که بر روی جنبه‌های گوناگون ساختمان سازی کار می‌کنند.

اطلاعات مربوط به هر جنبه ای از طراحی و ساخت و ساز ساختمان باید در یک انبار مرکزی ذخیره و به روز نگه داشته شود تا آماده برای انتقال به مشتری گردد. اما این فرآیند می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا داده‌ها اغلب در فرمت‌های مختلف و در فایل‌های جداگانه عرضه می‌شوند و مدیریت آنها مشکل است. فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان ( COBie ) قصد دارد که آن را متوقف کند تا اطمینان حاصل شود که تمام اطلاعات کلیدی در یک فرمت یکسان است و بین تیم ساخت و ساز به اشتراک گذاشته می‌شود. این کار معمولا از طریق برنامه اکسل مایکروسافت انجام می‌شود، اما ممکن است از سایر برنامه‌های مشابه کامپیوتری هم استفاده شود.

برای مدیر ساختمان این اطلاعات ارزشمند است؛ وقتی که به مدیریت و نگهداری دارایی می‌پردازد. برای سیستم‌های امنیتی، هر قسمت از سیستم تا کوچکترین مورد فهرست شده و واقع شده مهم است. برای مثال، اگر چیزی برای جایگزینی وجود دارد، از طریق فایل های مختلف هیچ نوع کاوش و جستجویی صورت نمی‌پذیرد، بلکه شماره‌ی آن فورا قابل دسترسی است.

طول عمر فعالیت تجهیزات به وضوح و روشنی فهرست شده است، بنابراین جایگزینی و ارتقاء می‌تواند از پیش برنامه ریزی شده باشد. علاوه بر این، اگر تغییر و جابجایی‌ای برای کارکنان و کارمندان کلیدی وجود نداشته باشد، اطلاعات دقیق در مورد سیستم امنیتی برای افراد مجاز در دسترس است و در اختیار شخص یا فایل شخصی خود قرار نمی گیرند.

اطلاعات امنیتی واضح و روشن و حساس مانند رمزهای عبور نباید وارد مدلسازی اطلاعات ساختمان شوند، بنابراین مهم است تا تعیین کنیم که چه اطلاعاتی می‌تواند یک سیستم امنیتی را به خطر بیندازد و باید مستندات جداگانه نگهداری شود.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲: رویکرد جامع

انتقال از سطح ۱ به سطح ۲ در مدلسازی اطلاعات ساختمان یکی از موارد مهم و حساس است و نیاز به، به روز رسانی روش‌های عملیاتی و آموزش روش‌های جدید در مورد کار و سیستم به صورت گسترده به تولید کنندگان و تامین کنندگان دارد. این پروسه انتقال اصلا آسان نیست، اما یک اقدام و گام مهم و ارزشمند است که اثرات مثبت آن در دراز مدت برای بخش ساخت و ساز مشاهده خواهد شد.

دیگر اجزای مختلف یک ساختمان و سیستم‌های آنها متمرکز و یکپارچه هستند. مدلسازی اطلاعات ساختمان  سطح ۲ رویکرد جامع تری را ارائه می‌دهد و به دنبال تصویری بزرگتر برای نتیجه گیری بهتر است.

 

نرم افزار Tekla چالش‌های ساخت نمای پروژه مرکزی لندن غلبه می‌کند

از نرم افزار Tekla برای طراحی نمای The Knightsbridge Estate  یک پروژه بازسازی ۱۵۰ میلیون پوندی در مرکز لندن استفاده شده است. این نرم افزار طراحان را قادر به تجزیه و تحلیل هماهنگ قالب و فریم‌های  طراحی پیچیده و بسیار متغیر می‌کند و در فرایند طراحی ساختمان باعث صرفه جویی در وقت و پول طراحان و سازندگان می‌شود.

طراحی این پروژه ۳۴۰٫۰۰۰ فوت مربعی توسط معماران Priest Fletcher، برای بازسازی و تقویت و بهبود معماری شهری انجام شده است. در صورت تکمیل، مجموعه‌ای از مغازه‌های خرده فروشی‌، فضاهای اداری جدید و ۳۵ آپارتمان لوکس را ارائه می‌دهد که همه در اطراف باغ حیاط قابل مشاهده است. همچنین یک رستوران در پشت بام با دید پانوراما از شهر، تعبیه شده است.

چالش بزرگ جاه طلبی معماران برای بازسازی و بازگرداندن نمای آن به معماری قرن بیست و یکم، حفظ چارچوب و اصالت نمای ساختمان بود.

با توجه به ماهیت پیچیده پروژه و محدودیت‌های متعدد برای تکمیل و بازسازی آن، شرکت ارائه مشاوره طراحی مهندسی (Wentworth House Partnership)، از نرم افزار  Tekla برای طراحی جزئیات طرح بازسازی نمای آن استفاده کرده است.

نرم افزار Tekla

پروژه ۳۴۰٫۰۰۰ فوت مربع برای بازسازی و تقویت معماری شهری در Knightsbridge است

ثابت شده است که استفاده از نرم افزار Tekla و مدلسازی سه بعدی؛ بسیار موثرتر از مدلسازی دو بعدی است. این نرم افزار ایجاد چارچوب‌های پیچیده و لایه به لایه‌ی طراحی را آسانتر کرده و اجازه می‌دهد تا اتفاقات و چالش‌ها پیش بینی و تشخیص داده شود و میزان و مقدار دوباره کاری در پروژه‌های ساختمانی کاهش یابد.

استوارت Vaughan، مدیر شرکت Wentworth House House، گفت: “پروژه The Knightsbridge Estate ، چالش های زیادی را بوجود آورد، مانند محل و اندازه‌ی نمایی که این پروژه ساختمانی داشت. برای مثال، ساختار و بافت شهری و شرایط پیاده رو در اطراف محیط این پروژه ساختمانی به حداقل ایجاد شش فریم متفاوت نیاز داشت.

این ساختمان در مرکز یکی از شلوغ ترین مراکز خرید لندن و مجاور متروی لندن قرار دارد و ساخت ایستگاه متروی Knightsbridge در برنامه‌های بازسازی برنامه ریزی شده است که بر عهده‌ی شرکت WHP قرار داده شده بود.

وی گفت: “با توجه به ارتفاع نما، در طرح بازسازی آن مجبور به نفوذ و ورود از طریق پیاده رو بودیم.” با این حال، با توجه به نزدیکی پروژه‌ی ساختمانی به متروی لندن، ما برای اجرای بسیاری از طرح‌های خود محدود شدیم – برای مثال، ما قادر به احداث ستون در نزدیکی متروی لندن نبودیم.

“ما به طور گسترده برای طراحی سازه‌ها از نرم افزار  Tekla استفاده کردیم، زیرا این مهم بود که سیستم‌های انتقال به طریقی طراحی شود که مسیر حمل و نقل پایدار بماند. این ما را قادر ساخت تا طراحی و بازسازی سازه‌ها را به صورت دقیق تجزیه و تحلیل کنیم. ”

نرم افزار Tekla

ثابت شده است که استفاده از نرم افزار Tekla و کار در محیط سه بعدی بسیار موثرتر از محیط دو بعدی است

مسئله دیگری که مهندسین سازه با آن مواجه شدند در هنگام طراحی و بازسازی نمای سازه در این مقیاس، انحراف آن بود، زیرا سفت و سختی بیش از حد سازه می‌تواند باعث حرکت بیش از حد اجزای آن شود و در نتیجه حتی نگرانی آسیب دیدن نمای داخلی آن در این منطقه شلوغ لندن وجود داشت.

یکی از مزایای مدلسازی اطلاعات ساختمان و نرم افزارTekla  تشخیص خودکار چالش‌ها و اتفاقات است. مدل سه بعدی نرم افزارTekla  می‌تواند در کاهش خطاها و اشتباهات و صرفه جویی در زمان طراحی و هزینه‌های ساخت و ساز کمک کند.

استوارت Vaughan همچنین گفت: “برای بازسازی نما، هماهنگی بین ساختار موجود و ساختار موقت کاملا ضروری است.” “با این وجود، این می تواند دشوار باشد، زیرا بسیاری از اتصالات نمای قدیمی منحصر به فرد هستند و به صورت غیر استاندارد طراحی و ساخته شده بودند.

“بنابراین مهم است که آنها به طور دقیق توسط نرم افزار با جزئیات کامل مدل سازی شوند. نرم افزار Tekla قادر به تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعات و داده‌ها و مدلسازی و جایگزینی نمای جدید به جای نمای قدیمی است ”

علاوه بر این، WHP توانست به راحتی مدل را به روزرسانی و تجزیه و تحلیل کند. هر زمانی که تغییرات توسط مشتری مورد نیاز بود، انجام داد. به طوری که اطمینان حاصل شود تا کل ساختار سازه و سیستم با هیچ گونه تغییری مواجه نشود.

علاوه بر نرم افزار طراحی سازه Tekla، خود سازه Tekla نیز در این پروژه مورد استفاده قرار گرفت و اطلاعات به راحتی هماهنگ و انتقال داده شد.

تهران پایلوت اجرای طرح “مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی” می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی برای نخستین‌بار به صورت منطقه‌ای در استان تهران با ۳۰۰۰ پروژه در حال اجرا به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

نعمت‌الله ترکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در تهران، با اشاره به مشکلات موجود در فرایند اجرای پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: در حال حاضر  ۷۶ هزار و ۶۶۴ پروژه عمرانی در سطح کشور در حال اجراست که متأسفانه بسیاری از آن‌ها بنا به دلایلی همچون پروسه طولانی زمانی و نداشتن اطلاعات فنی کافی نتوانسته‌اند به مر حله بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اهمیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی ادامه داد: در سراسر دنیا مدل‌سازی پروژه‌های عمرانی حرف اول را می‌زند، چرا که اطلاعات ساختمانی پیش از اجرای پروژه می‌تواند در روند اجرا مؤثر واقع شود، امری که متأسفانه در سطح کشور ما بسیار کمرنگ است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران سپس با اشاره به برگزاری همایش استراتژی‌های اجرایی  BIM افزود: مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی برای نخستین‌بار سازی به صورت منطقه‌ای در استان تهران با ۳۰۰۰ پروژه در حال اجرا به صورت پایلوت اجرا می‌شود و امید است که از سال ۹۸ این اقدام در سطح کشور نیز تعمیم داده شود و از مزایای این طرح بزرگ بهره‌مند شویم.

ترکی تصریح کرد: اجرای این گونه مدل‌سازی‌ها در پروژه‌های عمرانی نه تنها جنبه مالی دارد بلکه در موضوع تاب‌آوری و مقاوم‌سازی پروژه‌ها نیز کاربرد بسیار دارد، از اینرو این مدل اطلاعات کافی در مورد روند اجرای پروژه، زمان لازم جهت اجرا، برآورد هزینه و غیره را در اختیار مشتری و کارفرما قرار می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی در بافت فرسوده ادامه داد: از آن‌جا که ۲۵ تا ۳۰ درصد بافت مسکونی در استان تهران در حوزه بافت فرسوده قرار دارد اجرای این مدل در فرایند پروژه‌های عمرانی قطعاً می‌تواند در مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی بافت فرسوده کمک کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: ضمانت اجرای این کار ۱۰۰ درصد است، همچنان که بیش از ۴۰ درصد کشورهای توسعه‌یافته در دنیا نیز از این مدل در نظام مهندسی خود استفاده می‌کنند.

منبع : خبرگزاری تسنیم

تدوین آئین نامه اجرایی BIM با همکاری دانشگاه علم و صنعت

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از تدوین آئین نامه اجرایی BIM با همکاری دانشگاه علم و صنعت خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، “پرویز قوامی نژاد” معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت تهران صبح امروز سه شنبه، در حاشیه اولین همایش «استراتژی های اجراییBIM در پروژه های عمرانی» که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: این همایش و پنل تخصصی – آموزشی یک روزه به همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و همکاری دانشگاه علم و صنعت، ویژه شهرداران، معاونین فنی شهرداری های استان، نظام مهندسی البرز، تهران، معاونین فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی های البرز، قم، قزوین، با حضور اساتید به نام و مطرح دنیا دکتر “بنی هاشمی” و “گل پرور فرد”  همچنین اساتید دانشگاه های علم و صنعت و شهید بهشتی برگزار شد.

وی با اشاره به مبانی قانونی و جایگاه استراتژی   در پروژه های عمرانی افزود: براساس سند نظام فنی و اجرایی و مجموعه قوانین قانون برنامه و بودجه ما ملزم به ارتقا کیفیت، و کنترل هزینه و زمان اجرای پروژه ها در سطح استان هستیم.

قوامی نژاد ادامه داد: برمبنای ماده ۳۴ قانون برنامه و بودجه مصوب سال ۵۱،  سازمان برنامه و بودجه کشور وسازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران متولی امر نظارت، راهبری، تدوین دستورالعمل ها، ضوابط و مقررات از ابتدای اجرا و بهره برداری پروژه است.

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه معاونت ما وظیفه رصد و پایش نحوه اجرا و افزایش ارتقا کیفیت در پروژه ها را برعهده دارد، گفت: یکی از روش های نوین اجرایی برای افزایش ارتقا بی ای ام است.

وی با اشاره به اینکه این همایش دومین همایش در رابطه با استرتژی  BIM است، اظهار کرد: سازمان مدیریت تهران در کل کشور متولی اجرای این استراتژی در کشور شد، مهر ماه  ۹۶ بود که این مصوبه در شورای فنی به ریاست استاندار مورد تصویب قرار گرفت.

قوامی نژاد همچنین از تدوین آیین نامه اجرایی بی ای ام در پروژه های عمرانی با همکاری دانشگاه علم و صنعت خبر داد و افزود: این آیین نامه تا پایان سال ۹۸ نهایی می شود، قرار است تا سال ۹۸ دو پروژه راه و ساختمان را به شکل پایلوت با BIM اجرایی کنیم و نتیجه به کل کشور برای اجرا ارسال می شود.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران

سال ۹۸؛ اجرای پروژه های عمرانی استان تهران با استراتژی هایBIM

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: از سال ۹۸ تمامی پروژه های سطح استان را با این مدل پیش می بریم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، صبح امروز (۲۹ خرداد ماه سال ۱۳۹۷) اولین همایش تخصصی «استراتژی های اجراییBIM در پروژه های عمرانی» به همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با همکاری دانشگاه علم و صنعت با حضور شهرداران در محل سالن اجتماعات استانداری تهران برگزار شد.

“نعمت اله ترکی” رئیس سازمان مدیریت و و برنامه ریزی استان تهران، “پرویز قوامی نژاد”معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیرت تهران، “بنی هاشمی” عضو هیئت علمی دانشگاه کانبرا استرالیا، آقایان “دشتی و شیخ خوشکار” اساتید دانشگاه علم و صنعت، در این همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.

“نعمت اله ترکی” درباره اهمیت «استراتژی های اجرایی BIM» در پروژه های عمرانی در سطح تهران و کشور گفت: با اجرای این استراتژی فعالیت برای کارفرما، مجری طرح و بهره بردار شفاف می شود، BIM در تمامی مراحل پروژه اعم از طراحی، اجرا و بهره برداری قابل اجرا است. با اجرای این فرآینددو بعد زمان و هزینه به طراحی سه بعدی اضافه می شود.

وی با بیان اینکه استراتژی BIM چالش های پروژه های فنی را کاهش میدهد، افزود: یکی از دغدغه های اصلی ما در اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان تهران،زمان بر بودن آن ها بوده که شروع کار مشخص است اما پایان کار معین نیست، با اجرای این مدل سه بعدی، بهره بردار ابتدا و انتهای کار را می بیند و فرآیند کنترل هزینه و زمان اجرای پروژه در جهت کاهش و کنترل کیفیت آن قرار می گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از اجرایی کردن مدل سه بعدی BIM در پروژه های استان تهران از سال ۹۸ خبر داد و اظهار کرد: بررسی های ما از سال ۹۶ ما را به مدلی از اجرای پروژه های عمرانی رساند که کم و کاستی های را از بین برده و در کشورهای دنیا هم اجرایی شده است.

وی همچنین درباره تفاهم نامه همکاری سازمان مدیریت تهران با دانشگاه علم و صنعت گفت: برای پیاده کردن این مدل برای اولین بار در سطح استان تهران و کشور از سال ۹۸ بومی سازی را آغاز می کنیم. در این زمینه هم مذاکره و تفاهم نامه ای با دانشگاه علم و صنعت منعقد کردیم.

ترکی افزود: این همایش برای معرفی و آموزش در سطح استان تهران برگزار شد و در آینده پنل های آموزشی برای همه دستگاه های اجرایی برگزار می کنیم از سال ۹۸ تمامی پروژه های سطح استان را با این مدل پیش ببریم.

منبع : سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران

سطوح مدلسازی اطلاعات ساختمان

سطوح مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان فرایند ایجاد مدل اطلاعاتی ساختمان است. این مدل، یک مدل اطلاعاتی غنی، تشکیل شده از منابع اطلاعاتی چندگانه است، که المان‌ها و اطلاعات آن می‌توانند در میان بهره‌برداران به اشتراک گذاشته شوند و در طول چرخه حیات یک ساختمان از لحظه آغازین ساخت تا هنگام از بین رفتن آن مورد استفاده قرار گیرند.

مدل اطلاعات ساختمان، در بر گیرنده اطلاعاتی از قبیل مشخصات قراردادها، مشخصات فنی، کارکنان، برنامه‌ریزی‌ها، متره و برآورد، هزینه، فضاها و مشخصات ابعادی است.

بر این اساس مدلسازی اطلاعات ساختمان، ارائه دیجیتالی مشخصات فیزیکی و کاربردی از تسهیلات یا به عبارت دیگر هر ساخته بشری است.

در فرایند مدلسازی اطلاعات ساختمان، با ساخت مجازی اجزاء واقعی ساختمان و ثبت و ذخیره اطلاعات مختلف، طیف گسترده و جامعی از اطلاعات فنی، اجرایی، دارایی، تسهیلاتی، زمانی و هزینه‌ای به صورت یکپارچه و همزمان بین ذینفعان به اشتراک گذاشته می‌شود، بر این اساس فرایند نظارت و کنترل جامع بر پروژه به صورت سیستمی در همه ارکان طراحی، اجرا و بهره برداری پیاده‌سازی شده و با افزایش بهره‌وری، منافع قابل توجه زمانی و مالی حاصل می‌‌شود.

مدلسازی اطلاعات ساختمان در چهار سطح در پروژه‌ها انجام می‌شود.

سطح صفر، که ابتدایی‌ترین حالت انجام کار است، این سطح به معنی انجام کار بدون انجام تشریک مساعی هدفمند در پروژه است. در این سطح، تنها نقشه‌های دوبعدی به عنوان اطلاعات تهیه شده، تولید می‌شود. این رویکرد در کشورهای صنعتی پشت سر گذاشته شده و بخش عمده صنعت در این کشورها از این مرحله جلوتر است.

سطح یک مدلسازی اطلاعات ساختمان، ترکیبی از استفاده از نقشه­‌های دوبعدی برای تأیید مدارک و اطلاعات محصول و مدل سه‌بعدی هندسی برای کار مفهومی است. در این سطح، نقشه‌ها بر پایه استاندارد تعریف شده مدیریت می‌­شوند و اطلاعات به صورت الکترونیک از یک پایگاه داده مشترک که اغلب توسط پیمانکار مدیریت می­‌شود به اشتراک گذاشته می‌­شوند.

در این سطح، مدل بین اعضای تیم پروژه به اشتراک گذاشته نمی­‌شود.

سطح دو مدلسازی اطلاعات ساختمان، که به معنای همکاری مشترک تمام تیم‌های پروژه است. در این سطح کلیه عوامل پروژه، مدل‌های سه‌بعدی خود را، که الزاماً یک مدل واحد نیستند، به اشتراک می‌­گذارند. یک ویژگی بارز این سطح از مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)، نحوه تبادل اطلاعات بین طرفین است. اطلاعات طراحی می­ تواند از طریق فرمت از قبل تعریف شده، که هر سازمانی می‌تواند آن را به مدل خودش اضافه نماید، برای تهیه مدل یکپارچه فناوری بیم (BIM) تجمیع گردد.

تجمیع مدل‌های بخش‌های مختلف امکان انجام کنترل‌های چند جانبه و پرسشگرانه را بین تیم‌های مختلف فراهم می‌نماید. بنابراین تمام ابزارهای کامپیوتری مورد استفاده در این سطح باید قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های مشترک تیمی را داشته باشند.

سطح سه مدلسازی اطلاعات ساختمان، سطح ایده­‌آل بهره‌گیری از این فناوری است. در این سطح، همکاری مشترک کلیه تیم‌ها بر روی یک مدل واحد مشترک قرار گرفته در یک مخزن متمرکز انجام می‌شود. تمام گروه­‌های فعال در پروژه می­‌توانند به این مدل دسترسی داشته باشند و آن را به روز نمایند. ویژگی متمرکز بودن اطلاعات و یکتایی مدل سبب از بین رفتن ریسک اطلاعات متناقض می‌­شود. این رویکرد با عنوان BIM باز (OpenBIM) شناخته می‌­شود.

مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدل اطلاعات ساختمان

مدل اطلاعات ساختمان، یک مدل اطلاعاتی غنی، تشکیل شده از منابع اطلاعاتی چندگانه است، که المان‌های آن می‌توانند در میان بهره‌برداران به اشتراک گذاشته شده و در طول چرخه حیات یک ساختمان از لحظه آغازین ساخت تا هنگام از بین رفتن آن، نگهداری و بهره‌ برداری شوند.

مدل اطلاعات ساختمان می‌تواند شامل مشخصات قراردادها، مشخصات فنی، کارکنان، برنامه‌ریزی‌ها، متره و برآورد، فضاها و مشخصات ابعادی باشد(NBS,2011). به عبارت دیگر، فناوری بیم (BIM) ارائه دیجیتالی مشخصات فیزیکی و کاربردی تسهیلات است.

برای مدل اطلاعات ساختمان، ابعاد مختلفی تعریف شده است.

صرف نظر از بعضی اختلاف ‌نظرها در نامگذاری اسمی ابعاد فناوری بیم (BIM)، کاربردهای مدل اطلاعات ساختمان عبارتند از: مدیریت اسناد و مدارک پروژه (۲D)، مدل سه‌بعدی غنی از اطلاعات (۳D)، مدل مدیریت اطلاعات زمانی (۴D)، مدل مدیریت اطلاعات هزینه‌ای (۵D)، مدل اطلاعات مدیریت اداره و نگهداری (۶D) و مدل مدیریت انرژی پایدار (۷D).

از میان ابعاد مختلف مدل اطلاعات ساختمان، ابعاد ۴D و ۵D از اهمیت مدیریت پروژه‌ای قابل توجهی در پروژه‌ها بر خوردارند و از ابزارهای مهم فناوری در مدیریت محسوب می‌شوند. بعد چهارم مدل اطلاعات ساختمان، به معنی اتصال برنامه زمانبندی به مدل اطلاعات سه بعدی است.

ساخت مدل‌های ۴D به ذینفعان پروژه‌های ساختمانی (معماران، مهندسین، پیمانکاران، کارفرمایان و سرمایه گذاران) این امکان را می‌دهد تا با تجسم و مشاهده اتفاقات و رویدادها در پیشرفت‌های عملیات اجرایی در طول چرخه حیات پروژه، تصمیم‌های مناسب مدیریتی و اجرایی را اتخاذ نموده و با مشاهده تصاویر مجازی از واقعیتی که در آینده روی می‌دهد و همچنین با رصد اتفاقات جاری از هدر رفتن زمان و هزینه جلوگیری نمایند.

بعد پنجم مدل اطلاعات ساختمان، با برقراری اتصال مدل با اطلاعات هزینه‌ای مرتبط با اجزاء مدل چهار بعدی اطلاعات ساختمانی (۴D)، ایجاد می‌شود. این مدل ذینفعان مختلف پروژه (معماران، مهندسین، پیمانکاران، مالکان، سرمایه‌‌گذاران، تأمین‌کنندگان مالی) را قادر می‌سازد تا میزان پیشرفت عملیات اجرایی و هزینه‌های پروژه را در طول زمان، قبل از شروع پروژه مشاهده و برنامه‌‌ریزی کرده و با شروع پروژه، بر جریان مالی و زمانی پروژه کنترل و نظارت نمایند. این تکنیک مدیریت پروژه متمرکز فناوری بیم (BIM)، پتانسیل بهبود مدیریت تحویل انواع پروژه، با سایزها و پیچیدگی‌های مختلف را دارد.

مدیریت اطلاعات ساختمان به معنی گردآوری، سازماندهی، کنترل، ترکیب، پردازش و بازیابی اطلاعات ساختمان از منابع مختلف به صورت امن و ارائه آن به ذینفعان، با امکان تعریف دسترسی تفکیکی و طبقه­‌بندی شده به آنها است.

مدیریت اطلاعات ساختمان همچنین نگهداری از اطلاعات در طول چرخه عمر ساختمان را نیز در بر می‌گیرد.

به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان به‌معنی توانایی در ایجاد، حفظ، بازیابی و ایجاد دسترسی فوری به اطلاعات درست، در مکان درست، در ساختار درست، در دست افراد درست با کمترین هزینه، در بهترین زمان برای اتخاذ تصمیم درست است.

مدیریت اطلاعات ساختمان، که با ظهور فناوری بیم امکان‌پذیر شده است، رکن اصلی موفقیت در مدیریت پروژه، شامل مدیریت فنی و مهندسی، مدیریت زمان‌بندی و ساخت، مدیریت هزینه‌های فرایندهای طراحی، ساخت و بهره‌برداری و همچنین مدیریت تأمین و تدارکات محسوب می‌شود.

مدیریت اطلاعات ساختمان به کمک فناوری بیم، امکان مدیریت روان پروژه را در بستری چابک، روان و مطمئن فراهم کرده است. به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان با بهره‌گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان، دسترسی طبقه‌بندی شده و کارآمد به کلیه اطلاعات فنی و مهندسی، زمانی و هزینه‌ای دیسیپلین‌های مختلف پروژه، شامل اطلاعات مربوط به مشخصات فنی، اطلاعات مربوط به ابعاد و جزئیات هندسی، احجام و مقادیر اجزای طرح، تاریخچه تغییرات، ساختمان مصالح، مشخصات مصالح، نقشه‌ها و مدارک مهندسی را به صورت کاملاً یکپارچه فراهم می‌کند.

بدین ترتیب در بستر این فناوری، با ایجاد یکپارچگی اطلاعاتی بین تخصص‌ها و عوامل مختلف پروژه و با ارائه به‌موقع اطلاعات صحیح و دقیق، مدیریت انجام کار چابک می‌شود.

از مدیریت اطلاعات ساختمان، مدلسازی اطلاعات ساختمان و مدل اطلاعات ساختمان به‌عنوان سه “میم” سازنده فناوری بیم یا BIM یاد می‌شود.

یکپارچگی اطلاعاتی حاصل از پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) به ذینفعان پروژه کمک می‌کند تا درکی یکسان از پروژه‌ای که قرار است در آینده ساخته شود یا در حال اجرا است، داشته باشند. جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات در یک بستر مشترک باعث حذف اطلاعات غیر واقعی و تأیید نشده در پروژه می‌شود. به کمک پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) در پروژه، تنها یک منبع حقیقت در پروژه وجود خواهد داشت و آن اطلاعاتی است که کلیه ذینفعان با رعایت حقوق دسترسی آن را در اختیار دارند.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست ؟

در این ویدئو با مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) به شکل زیبایی آشنا خواهید شد.

دومین کنفرانس بین المللی و ملی مدیریت ساخت

دومین کنفرانس بین المللی و ملی مدیریت ساخت در ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

دومین کنفرانس ملی و بین المللی مدیریت ساخت  در مورخ ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به میزبانی انجمن سازه های فولادی ایران در شهر تهران برگزار میگردد.

تقویم برگزاری:

 • ثبت‌نام کنفرانس از تاریخ اول دی آغازشده و آخرین فرصت ثبت‌نام ۱۲ اردیبهشت ۹۷ خواهد بود.
 • آخرین تاریخ ارسال مقالات ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۷ می‌باشد و نتایج داوری تا ۱۰ اردیبهشت اعلام خواهد شد .
 • کنفرانس در روزهای  پنجشنبه و جمعه مورخ بیستم و بیست و یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.
 • روز اول کنفرانس راس ساعت ۹ صبح با مراسم افتتاحیه آغازشده و با ارائه سخنرانی‌های کلیدی تا ساعت ۱۷ ضمن صرف نهار و پذیرایی ادامه خواهد داشت.
 • روز دوم از ساعت ۸:۳۰ با ارائه سخنرانی‌ها و برگزاری کارگاه‌ها در سه پانل موازی تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد داشت و سپس مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد .

محورهای ارائه مقالات :

 • مدیریت پروژه
 • ایمنی و بهداشت
 • منابع انسانی در پروژه
 • مدیریت پیمان و قراردادها
 • محیط زیست و توسعه پایدار
 • مدل سازی اطلاعات ساختمان
 • مدیریت دانش و مستندسازی
 • مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان
 • روش های نوین ساخت و بتن های خاص

وب سایت همایش جهت انجام ثبت نام :     وب سایت همایش