مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدل اطلاعات ساختمان

مدل اطلاعات ساختمان، یک مدل اطلاعاتی غنی، تشکیل شده از منابع اطلاعاتی چندگانه است، که المان‌های آن می‌توانند در میان بهره‌برداران به اشتراک گذاشته شده و در طول چرخه حیات یک ساختمان از لحظه آغازین ساخت تا هنگام از بین رفتن آن، نگهداری و بهره‌ برداری شوند.

مدل اطلاعات ساختمان می‌تواند شامل مشخصات قراردادها، مشخصات فنی، کارکنان، برنامه‌ریزی‌ها، متره و برآورد، فضاها و مشخصات ابعادی باشد(NBS,2011). به عبارت دیگر، فناوری بیم (BIM) ارائه دیجیتالی مشخصات فیزیکی و کاربردی تسهیلات است.

برای مدل اطلاعات ساختمان، ابعاد مختلفی تعریف شده است.

صرف نظر از بعضی اختلاف ‌نظرها در نامگذاری اسمی ابعاد فناوری بیم (BIM)، کاربردهای مدل اطلاعات ساختمان عبارتند از: مدیریت اسناد و مدارک پروژه (۲D)، مدل سه‌بعدی غنی از اطلاعات (۳D)، مدل مدیریت اطلاعات زمانی (۴D)، مدل مدیریت اطلاعات هزینه‌ای (۵D)، مدل اطلاعات مدیریت اداره و نگهداری (۶D) و مدل مدیریت انرژی پایدار (۷D).

از میان ابعاد مختلف مدل اطلاعات ساختمان، ابعاد ۴D و ۵D از اهمیت مدیریت پروژه‌ای قابل توجهی در پروژه‌ها بر خوردارند و از ابزارهای مهم فناوری در مدیریت محسوب می‌شوند. بعد چهارم مدل اطلاعات ساختمان، به معنی اتصال برنامه زمانبندی به مدل اطلاعات سه بعدی است.

ساخت مدل‌های ۴D به ذینفعان پروژه‌های ساختمانی (معماران، مهندسین، پیمانکاران، کارفرمایان و سرمایه گذاران) این امکان را می‌دهد تا با تجسم و مشاهده اتفاقات و رویدادها در پیشرفت‌های عملیات اجرایی در طول چرخه حیات پروژه، تصمیم‌های مناسب مدیریتی و اجرایی را اتخاذ نموده و با مشاهده تصاویر مجازی از واقعیتی که در آینده روی می‌دهد و همچنین با رصد اتفاقات جاری از هدر رفتن زمان و هزینه جلوگیری نمایند.

بعد پنجم مدل اطلاعات ساختمان، با برقراری اتصال مدل با اطلاعات هزینه‌ای مرتبط با اجزاء مدل چهار بعدی اطلاعات ساختمانی (۴D)، ایجاد می‌شود. این مدل ذینفعان مختلف پروژه (معماران، مهندسین، پیمانکاران، مالکان، سرمایه‌‌گذاران، تأمین‌کنندگان مالی) را قادر می‌سازد تا میزان پیشرفت عملیات اجرایی و هزینه‌های پروژه را در طول زمان، قبل از شروع پروژه مشاهده و برنامه‌‌ریزی کرده و با شروع پروژه، بر جریان مالی و زمانی پروژه کنترل و نظارت نمایند. این تکنیک مدیریت پروژه متمرکز فناوری بیم (BIM)، پتانسیل بهبود مدیریت تحویل انواع پروژه، با سایزها و پیچیدگی‌های مختلف را دارد.

مدیریت اطلاعات ساختمان به معنی گردآوری، سازماندهی، کنترل، ترکیب، پردازش و بازیابی اطلاعات ساختمان از منابع مختلف به صورت امن و ارائه آن به ذینفعان، با امکان تعریف دسترسی تفکیکی و طبقه­‌بندی شده به آنها است.

مدیریت اطلاعات ساختمان همچنین نگهداری از اطلاعات در طول چرخه عمر ساختمان را نیز در بر می‌گیرد.

به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان به‌معنی توانایی در ایجاد، حفظ، بازیابی و ایجاد دسترسی فوری به اطلاعات درست، در مکان درست، در ساختار درست، در دست افراد درست با کمترین هزینه، در بهترین زمان برای اتخاذ تصمیم درست است.

مدیریت اطلاعات ساختمان، که با ظهور فناوری بیم امکان‌پذیر شده است، رکن اصلی موفقیت در مدیریت پروژه، شامل مدیریت فنی و مهندسی، مدیریت زمان‌بندی و ساخت، مدیریت هزینه‌های فرایندهای طراحی، ساخت و بهره‌برداری و همچنین مدیریت تأمین و تدارکات محسوب می‌شود.

مدیریت اطلاعات ساختمان به کمک فناوری بیم، امکان مدیریت روان پروژه را در بستری چابک، روان و مطمئن فراهم کرده است. به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان با بهره‌گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان، دسترسی طبقه‌بندی شده و کارآمد به کلیه اطلاعات فنی و مهندسی، زمانی و هزینه‌ای دیسیپلین‌های مختلف پروژه، شامل اطلاعات مربوط به مشخصات فنی، اطلاعات مربوط به ابعاد و جزئیات هندسی، احجام و مقادیر اجزای طرح، تاریخچه تغییرات، ساختمان مصالح، مشخصات مصالح، نقشه‌ها و مدارک مهندسی را به صورت کاملاً یکپارچه فراهم می‌کند.

بدین ترتیب در بستر این فناوری، با ایجاد یکپارچگی اطلاعاتی بین تخصص‌ها و عوامل مختلف پروژه و با ارائه به‌موقع اطلاعات صحیح و دقیق، مدیریت انجام کار چابک می‌شود.

از مدیریت اطلاعات ساختمان، مدلسازی اطلاعات ساختمان و مدل اطلاعات ساختمان به‌عنوان سه “میم” سازنده فناوری بیم یا BIM یاد می‌شود.

یکپارچگی اطلاعاتی حاصل از پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) به ذینفعان پروژه کمک می‌کند تا درکی یکسان از پروژه‌ای که قرار است در آینده ساخته شود یا در حال اجرا است، داشته باشند. جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات در یک بستر مشترک باعث حذف اطلاعات غیر واقعی و تأیید نشده در پروژه می‌شود. به کمک پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) در پروژه، تنها یک منبع حقیقت در پروژه وجود خواهد داشت و آن اطلاعاتی است که کلیه ذینفعان با رعایت حقوق دسترسی آن را در اختیار دارند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *