مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراحی پیشرفته سیستم امنیتی ساختمان با مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

طراحی پیشرفته سیستم امنیتی ساختمان با مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

مدلسازی اطلاعات ساختمان دانشی است که تمام اطلاعات مربوط به هر جزء یک ساختمان را در یک مکان برای دسترسی آسان و راحت فراهم می‌کند. جیسون یونسورث، مدیر کل GB در Stanley Security توضیح می‌دهد که چرا این شرکت دانش مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲ را به کار گرفته است و اولین شرکت امنیتی انگلیسی است که مجوز کار در این سطح را دارد.

اگر در ساخت و ساز یا مشارکت در ساخت و تولید مصالح، تجهیزات و ارائه خدمات مرتبط با ساختمان سازی تجربه‌ی کار کردن داشته باشید، مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) به احتمال زیاد شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان، متخصصان ساخت و ساز را قادر می‌سازد تا یک ساختمان را به صورت دیجیتالی مدل سازی کنند، از داده‌های آن برای کاهش اشتباهات یا خطاها در مراحل اولیه‌ استفاده نمایند، در هزینه‌های ساخت و ساز صرفه جویی کرده و ایمن و مطمئن بسازند و برای رسیدن به نتایج قابل پیش بینی برنامه ریزی انجام دهند.

مفهوم پشت پرده‌ی دانش مدلسازی اطلاعات ساختمان برای مدت زمان مشخصی وجود داشت، اما فقط در قالب مدلسازی اطلاعات ساختمانی‌ای که می‌شناسیم به آن نگاه نمی‌شد. دولت برنامه مدلسازی اطلاعات ساختمان را به عنوان وسیله ای برای بهبود بهره وری در ساخت و ساز رسمیت داد که این مسئله باعث رکود در ساخت و ساز نشد، اما فرایند آن را گرانتر کرد.

فرایند برنامه  مدلسازی اطلاعات ساختمان در بریتانیا در سه سطح از ۰ تا ۳ تعریف شده است. به طور معمول، پروژه‌ای که در سطح ۱ قرار دارد از ترکیبی از مدل‌های سه بعدی  و دو بعدی استفاده می‌کند؛ این در واقع سطحی است که اکثر شرکت‌های بخش خصوصی اکنون با آن کار می‌کنند. در حال حاضر برای پروژه‌های بخش عمومی سطح ۲ که از مدل‌های سه بعدی استفاده می‌کنند؛ مناسب است. در این سطح اطلاعات طراحی از طریق یک فایل مشترک به اشتراک گذاشته می‌شود و هر شرکتی را قادر می‌سازد تا داده‌های درون سازمانی خود را با هم ترکیب کند.

 

توصیف مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) سطح ۲

در حالی که مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲ برای پروژه‌های ساختمانی یا پروژه‌های بخش خصوصی مناسب نیست، پیمانکاران اصلی به این مسئله توجه چندانی ندارند. آنها مزایای مدل سازی سه بعدی و  داده‌های اشتراکی آن را به صورت کامل دیده اند و نمی‌خواهند به شیوه‌های قدیمی بازگردند، صرف نظر از این که پروژه مورد نظر مربوط به بخش دولتی یا خصوصی باشد؛ سوال اینجاست که : وقتی کامپیوتر هست چرا از ماشین تحریر استفاده ‌شود؟

تصمیم گیری آگاهانه برای رسیدن به شفافیت بیشتر، ارتباطات و بهره وری بهتر، صرفه جویی در هزینه‌های عملیاتی و سرمایه گذاری تا ۳۳٪ از مزایای کار با مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ است. با صرفه جویی در هزینه‌های عملیاتی و بازسازی ساختمان‌ها می‌توان تا ۸۵٪ در کل هزینه‌های زندگی صرفه جویی کرد، صرفه جویی در این زمینه می‌تواند کل هزینه‌های پرداخت هر حق بیمه برای ساخت و ساز را فقط در چند سال  برگرداند.

 

امنیت مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) سطح ۲

تمامی شرکت‌های امنیتی تا به حال تنها توانسته اند در سطح ۱ مدلسازی اطلاعات ساختمان کار کنند، اما هیچکدام تا به حال به سطح ۲ نرسیده اند. شرکت Stanley Security اولین شرکت امنیتی است که توانسته مجوز مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ در انگلستان را اخذ کند. ما یک شرکت پیش بینی کننده با تمرکز بر شناسایی و اجرای راه حل های فناوری هستیم تا بتوانیم هزینه‌های مالی را برای مشتری کاهش دهیم؛ به این معنا که ما با فلسفه مدلسازی اطلاعات ساختمان بسیار هماهنگ هستیم.

ما با شرکت Excitech، ارائه دهنده‌ و اجرا کننده‌ی راه حل‌های فناوری و خدمات به بخش ساخت و ساز، برای انجام مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲، تجزیه و تحلیل و ارائه مشاوره و آموزش کار می‌کنیم.

فرآیند انتقال و گذار به مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲، ۱۸ ماه طول می‌کشد و پس از بررسی و ارزیابی آن توسط شرکت خدمات مالی و بیمه‌ای بین المللی بریتانیایی Lloyd’s ، مورد تایید قرار می‌گیرد.

ما به وضوح از این موضوع خوشحال هستیم، اما برای صاحبان / مدیران ساخت و ساز و ساختمان چه معنایی دارد؟ به راحتی می توان درک کرد که چگونه، به عنوان مثال، سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند از مدل سازی سه بعدی بهره مند شوند، زیرا آنها همزمان با فرایند ساخت و ساز و ساختمان سازی در حال اجرا هستند و چالش‌های زیادی در رابطه با حرکت هوا وجود دارد که می‌تواند در همان مراحل اولیه برنامه ریزی شود. اما برای یک سیستم امنیتی ساده – آیا مدل سازی سه بعدی بیش از حد افراطی نیست؟

خوب، اولا در بازار برای بخش امنیتی ساخت و ساز تقاضا برای مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح ۲ وجود دارد. از اوایل سال ۲۰۱۷ متوجه شدیم که مشتریان زیادی متقاضی تبدیل کردن COBie ( فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان) به مدلسازی اطلاعات ساختمان هستند.

همچنین ما با تدوین پرسشنامه‌هایی، پیش از واجد شرایط شدن و تایید شدن در سطح ۲ مدلسازی اطلاعات ساختمان، به بازار رفتیم تا به طور فعالانه و پویا مشتریان مان را بررسی کنیم و به سرعت مشخص شد که قابلیت‌های این نوع از مدل سازی در سطح ۲  باید برای برآورده شدن نیازهای مشتریان در آینده و نه تنها فقط در بخش عمومی، توسعه یابند.

اما این هنوز ما را به این پرسش باز می گرداند، چرا؟ به نظر می رسد این پاسخ در دو حوزه کلیدی قرار دارد: مزایای مدل سازی سه بعدی در هنگام طراحی یک سیستم امنیتی و مزایای مدیریت و نگهداری دارایی که از فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان به مدلسازی اطلاعات ساختمان تبدیل شده است.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) به صورت سه بعدی

بیایید با مدل سازی سه بعدی شروع کنیم. اول، طراحی این سیستم واقعا سریع است، به عنوان یک فرایند مدل سازی، طراحی و اجرای آن ساده تر و کارآمدتر از طراحی دو بعدی است. این باعث می‌شود که تغییرات در طراحی سیستم بسیار ساده تر شود و حتی ایده های جدید را امتحان کنید. همچنین در سریعترین زمان به مشتری تحویل داده می‌شود.

دوم، آنها را قادر می‌سازد تا سریعتر و دقیق تر تصمیم گیری کنند: دیدن طراحی یک سیستم امنیتی سه بعدی در یک ساختمان جذاب تر، بصری تر و آسان تر از دیدن طراحی همان سیستم امنیتی به صورت دو بعدی است.

هنگامی که این سیستم برای سیستم‌های دوربین‌های مداربسته و یا CCTV اعمال می‌شود، نتایج بیشتر نمود پیدا می‌کند. زیرا شما می‌توانید نمای دوربین را، از جمله فاصله کانونی و جایی که در نقاط کور قرار دارد، به طور کامل مشاهده کنید.

این باعث می شود که طراحی سیستم امنیتی موثرتر و نصب آن صحیح‌تر شود. زیرا فرد نصاب دقیقا می‌داند که کدام یک از کیت‌ها بر روی سایت قرار می‌گیرند و در همان اولین تلاش به نتیجه می‌رسد، نه اینکه با مسائل و مشکلات پیش بینی نشده در زمینه نصب و راه اندازی مواجه شود.

 

مدیریت دارایی و فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان (COBie)

تصویب فرایند اطلاعات عملیات ساخت و ساز یکی دیگر از عوامل پیشرو در حرکت به سمت سطح ۲ مدلسازی اطلاعات ساختمان است. فرمت استاندارد تبادل  اطلاعات ساختمان بر خلاف اطلاعات ژئوماتیک، به عنوان یک زیر مجموعه مدلسازی اطلاعات ساختمان که بر روی ارائه داده‌های دارایی متمرکز شده؛ ایجاد شده است. فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان (COBie) توسط تعدادی از سازمان های دولتی ایالات متحده برای بهبود فرایند انتقال به سطوح بالاتر مدلسازی اطلاعات ساختمان توسعه داده شده است. در هر پروژه ساخت و ساز تعداد زیادی از پیمانکاران متخصص و معاملات وجود دارد که بر روی جنبه‌های گوناگون ساختمان سازی کار می‌کنند.

اطلاعات مربوط به هر جنبه ای از طراحی و ساخت و ساز ساختمان باید در یک انبار مرکزی ذخیره و به روز نگه داشته شود تا آماده برای انتقال به مشتری گردد. اما این فرآیند می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا داده‌ها اغلب در فرمت‌های مختلف و در فایل‌های جداگانه عرضه می‌شوند و مدیریت آنها مشکل است. فرمت استاندارد تبادل اطلاعات ساختمان ( COBie ) قصد دارد که آن را متوقف کند تا اطمینان حاصل شود که تمام اطلاعات کلیدی در یک فرمت یکسان است و بین تیم ساخت و ساز به اشتراک گذاشته می‌شود. این کار معمولا از طریق برنامه اکسل مایکروسافت انجام می‌شود، اما ممکن است از سایر برنامه‌های مشابه کامپیوتری هم استفاده شود.

برای مدیر ساختمان این اطلاعات ارزشمند است؛ وقتی که به مدیریت و نگهداری دارایی می‌پردازد. برای سیستم‌های امنیتی، هر قسمت از سیستم تا کوچکترین مورد فهرست شده و واقع شده مهم است. برای مثال، اگر چیزی برای جایگزینی وجود دارد، از طریق فایل های مختلف هیچ نوع کاوش و جستجویی صورت نمی‌پذیرد، بلکه شماره‌ی آن فورا قابل دسترسی است.

طول عمر فعالیت تجهیزات به وضوح و روشنی فهرست شده است، بنابراین جایگزینی و ارتقاء می‌تواند از پیش برنامه ریزی شده باشد. علاوه بر این، اگر تغییر و جابجایی‌ای برای کارکنان و کارمندان کلیدی وجود نداشته باشد، اطلاعات دقیق در مورد سیستم امنیتی برای افراد مجاز در دسترس است و در اختیار شخص یا فایل شخصی خود قرار نمی گیرند.

اطلاعات امنیتی واضح و روشن و حساس مانند رمزهای عبور نباید وارد مدلسازی اطلاعات ساختمان شوند، بنابراین مهم است تا تعیین کنیم که چه اطلاعاتی می‌تواند یک سیستم امنیتی را به خطر بیندازد و باید مستندات جداگانه نگهداری شود.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان سطح ۲: رویکرد جامع

انتقال از سطح ۱ به سطح ۲ در مدلسازی اطلاعات ساختمان یکی از موارد مهم و حساس است و نیاز به، به روز رسانی روش‌های عملیاتی و آموزش روش‌های جدید در مورد کار و سیستم به صورت گسترده به تولید کنندگان و تامین کنندگان دارد. این پروسه انتقال اصلا آسان نیست، اما یک اقدام و گام مهم و ارزشمند است که اثرات مثبت آن در دراز مدت برای بخش ساخت و ساز مشاهده خواهد شد.

دیگر اجزای مختلف یک ساختمان و سیستم‌های آنها متمرکز و یکپارچه هستند. مدلسازی اطلاعات ساختمان  سطح ۲ رویکرد جامع تری را ارائه می‌دهد و به دنبال تصویری بزرگتر برای نتیجه گیری بهتر است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *